Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Çay atığından aktif karbon üretimine mikrodalga enerjinin etkisi. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2006/07179
Buluş Başlığı Çay atığından aktif karbon üretimine mikrodalga enerjinin etkisi.
Başvuru Sahibi EMİNE YAĞMUR;MERYEM OZMAK;ZEKİ AKTAŞ
Buluş Sahibi EMİNE YAĞMUR;MERYEM OZMAK;ZEKİ AKTAŞ;ZEKİ AKTAŞ;MERYEM OZMAK;EMİNE YAĞMUR;MERYEM OZMAK;EMİNE YAĞMUR;ZEKİ AKTAŞ
IPC Sınıfı C01B 31/08
Buluş Özeti

Çay atığı olarak adlandırılan, çay fabrikalarında biriken odunsu artıklardan yüksek yüzey alanına sahip, gözenekli karbon-adsorbent üretim prosesinde, hammadde fosforik asit ile karıştırılmış ve bekletmeksizin mikrodalga enerji (sistem gücü 900W ve frekansı 2.45 GHz) ile etkileştirilmiştir. Hem fiziksel hem de kimyasal aktivasyonun geleneksel yöntemlere göre çok kısa sürede (-30 saniye) gerçekleşmesi sağlanmıştır. Bu işlem sonucunda elde edilen hammadde ve fosforik asit karışımı 350°C da sıcaklık programlı bir fırında azot atmosferi altında ısıl işleme tabi tutulmuş ve geleneksel yöntemlere göre oldukça düşük sıcaklıkta yüksek yüzey alanına (>1000 m²/g) sahip, gözenekli aktif karbon üretilmiştir.