Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Ultra disperse elmas elde etme metodu TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2006/07615
Buluş Başlığı Ultra disperse elmas elde etme metodu
Başvuru Sahibi YÜKSEK TEKNOLOJİ MALZEMELERİ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME A.Ş.
Buluş Sahibi STAVRI YANEV STAVREV
IPC Sınıfı C01B 31/06
Buluş Özeti

Buluş perdah malzemelerinin hazırlanmasında uygulanabilen ultra disperse elmas elde edilmesi metoduyla ilgilidir. Metod, perdah (yüzey pürüzlülüğünü giderme ve parlatma) malzemelerinin elde edilmesinde uygulanır. Bu yöntemle detonasyon sürecinin dinamik göstergeleri iyileştirilir ve aksiyal bakımdan sınırlı bir boşlukta meydana gelen patlama reaksiyonunun kontrol edilebilmesi için olanak yaratılmaktadır. Metod, detonasyon süreci sonucunda patlayıcı maddenin dağılmasından ibarettir ki, ya tek madde olabilir ya da oksijen dengesi negatif olan patlayıcı maddeler kombinezonu olabilir. Dağılmadan önce patlayıcı maddede bir hareketlilik başlar, detonasyon süreci normal bir ortamda ya da patlama bakımından boşalmayan sınırlı bir boşlukta küçük vakum ortamında gelişmektedir. Kaynak merkezden kenara doğru detonasyon sürecinin radiyal-aksiyel kontrolü ile katı bir sargı içinde bulunur, kenarından merkeze doğru radiyal-aksiyel kontrol ise yumuşak bir sargı içindedir.