Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Karbonlu nano yapılar katarak kauçuk ve plastik ürünlerin fiziki ve mekanik göstergelerini artırma metodu. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2006/07616
Buluş Başlığı Karbonlu nano yapılar katarak kauçuk ve plastik ürünlerin fiziki ve mekanik göstergelerini artırma metodu.
Başvuru Sahibi YÜKSEK TEKNOLOJİ MALZEMELERİ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME A.Ş.
Buluş Sahibi STAVRI YANEV STAVREV
IPC Sınıfı B82B 3/00;C01B 31/06;C08K 3/04;C09C 1/48
Buluş Özeti

Buluş karbonlu nano yapılar katmak suretiyle kauçuk ve plastik ürünlerinin fiziki ve mekanik göstergelerini (parametre değerlerini) artırma metodu ile ilgilidir. Uygulanabileceği alanlar: otomobil lastikleri, uçak lastikleri, conta, kayış üretiminde, paletli (tırtıllı) araçlar dahil özel teknik araçların yük taşıyıcılarında, tekstil sanayinde (loyferlerde), su altında çalıştırılan özel teknik araçların kaplanmasında iyi rağbet bulabilir. Karbonlu nano yapılar katarak kauçuk ve plastik ürünlerinin fiziko mekanik göstergelerinin (parametrelerinin) artırılması metodunun özü şundan ibarettir ki, elde edilmiş olan karışımlara karıştırıcılarda ekstrüderlerde veya şaftlarda %0,1 ile %10 arası ağırlık oranlarında patlatma yoluyla sentez edilmiş UDDP ve parçacık ebatları 10-260Å arasında değişen karbon siyahı, (400-700 m²/gr, özgür yüzey alanına sahip) ilave edilir. Teknolojik süreçte bir değişiklik yapılmaz. Söz konusu parçacıklar kauçuk ve polimer moleküllerinin zincirine girerek fiziko-mekanik göstergeleri artırır. Kilit sözcükleri: UDDP, patlatıcı sentez, kauçuk, polimerler, volkanizasyon.