Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Hidrojen üretimi için sodyum bor hidrürün hidrolizi süreci. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2007/00586
Buluş Başlığı Hidrojen üretimi için sodyum bor hidrürün hidrolizi süreci.
Başvuru Sahibi VESTEL ELEKTRONİK SAN. VE TİC. A.Ş.
Buluş Sahibi SADİG KULİYEV;İBRAHİM PAMUK;BEYCAN İBRAHİMOĞLU;RAFİG ALİBEYLİ;İDRİS AHMEDOV
IPC Sınıfı C01B 3/06
Buluş Özeti

Hidrojen üretimi için sodyum bor hidrürün su ile katalitik hidrolizi sürecinde, gamma-alüminyum oksit yüzeyine demir iki klorür ve nikel klorür tuzlarının çok kademeli adsorplaması yolu ile hazırlanmış katalizör kullanılmıştır. Süreçte kullanılan katalizörün hazırlanmasında demir iki klorür ve nikel klorür tuzlarının çözeltileri birlikte gamma-alüminyum yüzeyine 2-4 kademeli adsorplanmakta, katalizör yüzeyindeki demir iki klorürün ve nikel klorürün ağırlık oranları 1:1 nispetinde ve toplam miktarları ağırlıkça %10-40 aralığında olmaktadır. Süreçte kullanılan katalizörün hazırlanma aşamasında, her bir ara kademe adsorplanmadan sonra katalizör 150°C sıcaklıkta kurutma ve 500°C sıcaklıkta kalsinasyon işlemine tabi tutulmaktadırlar.