Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Betonarme travers. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2007/00923
Buluş Başlığı Betonarme travers.
Başvuru Sahibi GOSUDARSTVENNOE OBRAZOVATELNOE UCHREZHDENIE VYSSHEGO PROSESSIONALNOGO OBRAZOVANIYA "MOSCOW STATE UNIVERSITY OF RAILWAY ENGINEERING" (MIIT)
Buluş Sahibi OLEG LLYICH KRIKUNOV;BORIS ALEKSEEVICH LYOVIN;VALERY MIHAYLOVICH KRUGLOV;JURYI NIKOLAEVICH AKSENOV;ANDREY YURIEVICH BOGACHEV
IPC Sınıfı E04B 2/00
Buluş Özeti

Bu buluşa uygun betonarme travers, bir demiryolu rayının üst yapısı ile ilgilidir ve raylar için bir destek ve ray destek bileşenleri için bir temel işlevi görecek şekilde tasarlanmıştır. Betonarme travers, uzunluğu boyunca değişen yamuk şekilli bir kesite sahip takviyeli bir kiriş biçiminde imal edilmekte ve ray destek bileşenlerini desteklemek üzere eğimli üst yüzeylere ve üst üste yerleştirilmiş iki yamukla tanımlanan bir kesit şekline yer vermekte, alttaki yamuğun yan yüzeyleri traversin tüm uzunluğu boyunca alt tarafına göre 79-87 derecelik bir açıyla eğimli olmakta, üstteki yamuğun yan yüzeyleri alt tarafına göre 60-77 derecelik bir açıyla uzanan geniş bir şeve yer vermekte ve alttaki yamuğun nominal yüksekliği traversin tüm uzunluğu boyunca sabit olmaktadır. Traversin her bir uç parçası 175-200 mm lik bir toplam kesit yüksekliğine sahiptir. Traversin orta kısmının 155-170 mm lik bir kesit yüksekliğine sahiptir ve bir makaslı traversin bir L çubuğu şeklindeki koruyucu cihazların temin edildiği orta kısmı 180-200 mm lik bir kesit yüksekliğine sahiptir. Traversin ağırlığının azaltılması amacıyla, her bir uç kısmına üstteki yamuktakinden farklı bir açıyla şev verilmektedir. Traversin kalıptan çıkarılmasının kolaylaştırılması amacıyla, traversin uç yüzey kenarları boyunca ek şevlere yer verilmektedir. Küçük boyutlu travers kalıpları içindeki takviye çubukları ile birlikte imal edilen traversin her bir uç yüzeyi, traversin tabanına göre 80-87 derecelik bir açıyla eğimlidir.