Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Yeni konumlu basınç odasına sahip enjektör sistemi TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/03/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2007/01025
Buluş Başlığı Yeni konumlu basınç odasına sahip enjektör sistemi
Başvuru Sahibi ROBERT BOSCH GMBH
Buluş Sahibi HAŞİMAN ÜSKÜDAR;OZAN ALÇİÇEK
IPC Sınıfı F02M 55/00;F02M 61/10
Buluş Özeti

Bu buluş, günümüzdeki modern içten yanmalı motorların yakıt püskürtme (enjeksiyon) sistemlerinde yaygın olarak kullanılmakta olan ve hassas bir mekanik yapıya sahip enjektör elemanının, standart enjektörlerdeki sevk deliğinin (2) ortasında yeralan basınç odası (9) uygulamasının yerine içindeki yakıt aktarımım sağlayan yakıt giriş kanalının (3) sevk deliği (Spickel) (2) ile birleştiği uç kısmına bir basınç odası eklenmesi ile oluşan yeni enjektör sistemi ve bu yeni sistemin mevcut uygulamalara karşı sahip olduğu avantaj lan içermektedir. Yeni basınç odası (1) vasıtasıyla yakıt giriş kanalının (3) sevk deliği (2) ile birleştiği bölgedeki gerilmeler büyük oranda indirgenebilmektedir. Bu bölgedeki stresin azaltılması, yüksek yakıt basıncı etkisi altında daha az gerilim birikimi oluşmasını sağlarken herhangi bir kırılma görülmeksizin sistemin daha yüksek basınçlarda daha uzun ömürle çalıştırılmasını mümkün kılmaktadır. Bunun yanında, buluşa konu olan enjektör sistemi standart enjektör sistemleri ile kıyaslandığında, orta kısımdaki basınç odasının kaldırılması sayesinde enjektör iç hacminde kayda değer oranda azalma ortaya çıkmaktadır.