Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Mobil şebekeler için hassas konum bulma cihazı TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/03/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2007/01531
Buluş Başlığı Mobil şebekeler için hassas konum bulma cihazı
Başvuru Sahibi VODAFONE TEKNOLOJİ HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi METİN BARUT;ÇAĞRI TEMİZYUREK;ÖZGÜN BAYRAK
IPC Sınıfı G01S 5/02
Buluş Özeti

Mobil Şebekeler için Hassas Konum Bulma Cihazı, GSM ve UMTS şebekelerinde mobil istasyonların (MS) konumlarını radyo sinyal ölçümleri ile belirleyebilen bir cihaz olup özelliği, RSS (Received Signal Strength - Alınan Sinyal Gücü) yöntemi üzerinde yapılan geliştirmelerle mobil istasyonların daha hassas olarak yerlerinin tespit edilmesini sağlamasıdır. RSS seviyesi değerlerinden yarıçaplar bulunup çemberler oluşturulmakta ve çemberlerin kesişim noktalarından azimutu gören çember dilimi içinde olanlar seçilip bu noktaların ortalaması alınmaktadır. Önceki tekniklerde, çember kesiştirme algoritması kullanılarak, çemberlerin kesişim noktalarının aritmetik ortalaması alınarak konum bulunmaktadır. Eş konumlu sektör hücrelerin azimut ve sinyal gücünden faydalanarak yeni bir ortak azimut elde etmekte ve hedef konumun ortak azimutun önünde olduğunu kabul ederek, bu yeni azimutun tarama alanında kalma koşulu ile azimutu vektörel olarak orta noktaya kaydırmaktadır. Böylece mobil cihazın antenin arkasından sinyal alması durumda karşılaşılan sorunlar giderilerek konum bulma doğruluğu artırılmıştır.