Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Görünür dalgaboyu aralığında optik modülasyon ve darbe üretimi sağlayan nano malzeme ve bunu içeren kuvantum modülatörü TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 23/06/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2007/01998
Buluş Başlığı Görünür dalgaboyu aralığında optik modülasyon ve darbe üretimi sağlayan nano malzeme ve bunu içeren kuvantum modülatörü
Başvuru Sahibi HİLMİ VOLKAN DEMİR
Buluş Sahibi HİLMİ VOLKAN DEMİR;EMRE SARI
IPC Sınıfı H01S 5/026;H01S 5/34
Buluş Özeti

Bu buluşun amacı görünür dalgaboyu aralığı olan 380 nm - 780 nm aralığında, elektrik alana bağlı optik özelliklerin değişimi ile çalışan, hetero yapı içeren nano malzeme bulunduran bir kuvantum modülatörü (1) elde etmektir. Yaygın olarak kullanılan mevcut optoelektronik kuvantum modülatörlerinin çalıştığı dalgaboyu aralığı, yakın kızıl ötesi (1.55 Mm) bölgesidir. Bu buluş ile görünür dalgaboyu aralığında optik modülasyon ve darbe üretimi mümkün olmaktadır. Görünür dalgaboyu aralığında bulunan, silisyumun (Si) kısa soğurma özelliğini gösterdiği, mavi dalgaboyu aralığında (400 nm civannda), silisyum tabanlı elektronik devrelere, aynı teknoloji ile aynı malzemeden üretilen fotodetektörler aracılığı ile yüksek hızda (yaklaşık 10 GHz ve üstünde), doğrudan optik zamanlama sinyali sağlanması, bu modülatör sayesinde mümkün olmaktadır.