Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Belli sıcaklıkta eriyen iplik kullanılarak gerçekleştirilen bir kumaş dokuma metodu. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/10/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2007/05162
Buluş Başlığı Belli sıcaklıkta eriyen iplik kullanılarak gerçekleştirilen bir kumaş dokuma metodu.
Başvuru Sahibi DİLHAN TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi RUHİ BAYTEMUR
IPC Sınıfı D03D 15/00
Buluş Özeti

Buluş, bir tekstil kumaşı dokuma metodu olup, özelliği; atkı ve çözgülerden oluşan çift katlı torbalı yapıda bir tekstil kumaşı elde etmek üzere, a) estetik görünümü sağlamak maksadıyla katlar arasına, belirli aralıklarla belli ortam şartlarında eriyebilen bir taşıyıcı iplik ve bu ipliğe bağlı desen unsurlarının atkı olarak atılması, b) farklı bir yerde bahsedilen taşıyıcı ipliğin erimesini sağlayacak ortam şartlarının oluşturulması, c) taşıyıcı ipliklerin erimesini ve bu sayede de desen unsurlarının bahsedilen katlar arasında serbest kalmasını sağlamak üzere, dokuma işlemi bittikten sonra elde edilen kumaşın bahsedilen yere aktarılması ve iplikler eriyene kadar tutulması, adımlarını içermektedir.