Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Kumaş üzerinde sakal efekti elde etmek için bir dokuma metodu. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/10/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2007/05266
Buluş Başlığı Kumaş üzerinde sakal efekti elde etmek için bir dokuma metodu.
Başvuru Sahibi DİLHAN TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi RUHİ BAYTİMUR
IPC Sınıfı D03D 27/04
Buluş Özeti

Buluş bir tekstil kumaşı dokuma metodu olup, özelliği, a) sakal efektini (3) oluşturacak atkı unsurlarıyla (1) mekik tertibatının sürülmesi, b) dokuma sırasında, söz konusu atkı unsurlarının (1) çözgü ipliklerine (2) belli aralıklarla atlanarak geçirilmesinin sağlanması, c) kumaş dokunduktan sonra söz konusu atkı unsurlarının (1) kumaşın alt ve/veya üst yüzeyinde kalan kısımlarının kısmen veya tamamen tıraşlanması, d) böylelikle kumaşın tıraşlanmayan diğer yüzeyindeki bir ucu boşa çıkan bahsedilen atkı unsurlar (1) sayesinde sakal efektinin (3) elde edilmesi, adımlarını içermesidir.