Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Gidiş yönüne dik hareket ederek park eden aracın tasarımı. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/10/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2007/05570
Buluş Başlığı Gidiş yönüne dik hareket ederek park eden aracın tasarımı.
Başvuru Sahibi HAŞİM PIHTILI
Buluş Sahibi HAŞİM PIHTILI
IPC Sınıfı B60S 9/21
Buluş Özeti

Günümüzde en çok kullanılan ihtiyaçlardan biri de hiç şüphesiz ki otomobillerdir Bu ihtiyaç sürekli olarak yeniliklerle birlikte artmakta ve beraberinde ise en önemli olan park problemi ile park edilen alanın azalma problemi ortaya çıkmaktadır Normalde, ideal bir park etme hem uzun zaman aldığından hem de bu süreç içerisinde harcanan yakıt miktarı artmaktadır. Tasarlanan bu sistemde, araç park edileceği alana getirildikten sonra, sürücü tarafından otomatik park sisteminin çalışma butonuna basıldığı anda araca monte edilmiş olan hidrolik sistem (7) aracı yukarı kaldırarak aracın yerle temasını keserek, ana tekerleğe ek olarak doksan derece hareket edebilen küçük çaptaki yeni tekerlekler (2 ve 4) devreye girer. Bu sayede, aracı yan olarak park edilecek yere taşır ve daha sonra, hidrolik sistem (7) sayesinde araç tekrar yere indirilerek eski haline getirilir Böylece araç, çok kısa surede park ettirilmiş olur Bu sistemde, sadece aracın boyu kadar bir park alanı yeterli olmaktadır. Bu da sınırlı bir alana daha fazla aracın park etmesini mümkün kılacaktır. Bununla birlikte park etme sırasında, öndeki, arkadaki, yandaki araca veya başka bir sisteme çarpma olayı meydana gelmeden hasarsız bir şekilde, herkesin kısa bir süre içerisinde aracını park edebilecektir Tasarlanan bu sistem sayesinde, park etme esnasında yukarda belirtilen tüm bu problemler ortadan kalkmış olacaktır.