Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Kuru ve kurutulmuş gıdalardaki aflatoksinlerin azaltılması için proses. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/10/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2007/06902
Buluş Başlığı Kuru ve kurutulmuş gıdalardaki aflatoksinlerin azaltılması için proses.
Başvuru Sahibi AYBAK NATURA ANALİZ LABORATUVAR HİZMETLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.;YAŞAR HIŞIL
Buluş Sahibi YAŞAR HIŞIL;YAŞAR HIŞIL
IPC Sınıfı A23L 1/015;A23L 1/221
Buluş Özeti

13.02.2002 tarih ve 24670 sayılı Resmi Gazetede 2002/9 tebliğ no. ile yayınlanan "Türk Gıda Kodeksi Gıda Maddelerinin ve Gıda Bileşenlerinin Üretiminde Kullanılan Ekstraksiyon Çözücüleri Tebliği" nde Ek.3 Bölümde aroma maddelerinin ekstraksiyonunda kullanılmasına izin verilen sıvı haldeki 1,1,1,2-tetrafloroetan (TFE) isimli çözücü ile paslanmaz çelik kazanlarda ürünü yüzeyden yıkamak suretiyle aflatoksinlerin önemli oranlarda uzaklaştırılması mümkün olabilmektedir. Böyle bir arıtma sonunda üründe herhangi bir fiziksel değişme görülmemektedir. Temizleme sonunda, yıkama çözücüsü olan 1,1,1,2-tetrafloroethan kalıntısı üründe kalmamaktadır. Çünkü bu çözücünün kaynama noktası (-26 C) dir Normal şartlarda, oda sıcaklığında bu çözücü üründen buharlaşarak ayrılmakta ve Çözücü Tebliğinde belirtilen 0.02 mg/kg kalıntı limiti aşılmamaktadır. Bu işlem bir detoksifikasyon işlemi olmayıp ürünün yüzeyden çözücüyle yıkanarak aflatoksinlerin uzaklaştırılması (removal of aflatoxins) işlemi olmaktadır. Böyle bir işlemle üründeki total aflatoksin miktarının yasal olarak belirlenmiş bulunan maksimum limitlerinin altına düşürülmesi amaçlanmaktadır.