Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Kompozit yalıtım malzemeleri ve üretim tekniği. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/11/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2007/07398
Buluş Başlığı Kompozit yalıtım malzemeleri ve üretim tekniği.
Başvuru Sahibi SERPİL ÖZAYDIN
Buluş Sahibi SERPİL ÖZAYDIN;AZİZ KIRVELİ
IPC Sınıfı E04B 1/00
Buluş Özeti

Mevcut buluş, binalarda ısı ve ses yalıtımı sağlaması amacıyla, zeolit, perlit, odun talaşı, selüloz atığı, üre formaldehit ve bazı sertleştirici maddeleri içeren kompozit malzemeler ve bu malzemelerin üretim tekniğidir. Malzemelerin özelliği, içerdiği bağlayıcı (üre formaldehit), zeolit ve diğer katkıların karıştırılarak, günümüzde uygulanan tuğla pişirme sıcaklığından (900-1000°C de) daha düşük sıcaklık ve basınç şartlarında (175 °C de ve 150 kg-kuv/cm2) üretilmesidir. Söz konusu buluş, tuğla, ytong, gaz beton veya agrega görünümlerindedir. Bahsedilen kompozit malzemeler, ısı ve ses yalıtımı sağlayan minerallerden zeolit veya perlit, bağlayıcı olarak tutkal (üre formaldehit), sertleştirici olarak amonyum sülfat/sıvı amonyak/nışadır çözeltisi (amonyum klorür), ısı ve ses yalıtımı sağlayan dolgu hammaddelerinden selüloz atığı ve odun talaşından oluşturulmaktadır