Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
IQF olarak dondurulmuş meyveden yapılan şekerleme ve kesme yöntemi. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/11/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2007/07648
Buluş Başlığı IQF olarak dondurulmuş meyveden yapılan şekerleme ve kesme yöntemi.
Başvuru Sahibi MUSTAFA ÖZSOY TARIM TEKSTİL TURİZM SANAYİ İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ
Buluş Sahibi MUSTAFA ÖZSOY
IPC Sınıfı A23G 3/48;A23G 9/42
Buluş Özeti

Buluş, IQF olarak dondurulmuş meyvelerden elde edilen meyve şekeri ve bu şekerin kesme yöntemi ile ilgilidir. IQF yöntemiyle dondurulmuş olan meyveler ayrı ayrı deliksiz kasalara alınır. Şeker ve/veya meyve suyu konsantresi ilave edilen (10 kg ürün + 7 kg şeker ve/veya meyve konsantresi) meyve 4 gün bekletilir. Dört gün sonunda 50-55 kuru madde değerine gelen meyve süzülerek otoklava alınır. Oktavda daha geniş yüzey alanı yaratılır. Ayrıca ısıtma prosesi ile infüzyon süreci başlatılır. Üst üste ayrı tabakalar halinde bütünleştirilmiş süzgeçlı otoklav sepetlerine alınan ürün, yüzeyi bir film şeklinde şeker ve/veya meyve suyu konsantresi ile kaplanır. Bu işlem üç kere tekrarlanır. İki gün süren infüzyon sürecinden sonra meyve kuru madde oranı 70-75 değerine ulaştığında otoklavdan alınır. Otoklavdan alınan ürün üzerindeki az miktardaki serbest şeker ve/veya meyve suyu konsantresi hafif temiz su ile durulanıp, ürünün birbirine yapışması engellenir. Ürün delikli krom tepsilere alınır ve fırında kurutulur. Pirinç unu, dekstroz (pudra şekeri), elma tozu, mısır nişastası v.s. kullanılarak ürün kesilir. Kesme ve kaplama malzemesi olarak kullanılan pirinç unu, pudra şekeri, elma tozu ve mısır nişastası tek tek kullanılabildiği gibi karışım halinde de kullanılmaktadır. Kaplama malzemesi ile ürünün birbirine yapışması engellenmektedir. Ürün istenilen boylarda kesilerek vakum altında paketlenip hazır hale getirilir. Vakum altında paketlenmesi ürünün paketlenmede birbirine yapışmasını engellemektedir.