Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Bir hibrid araç. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 22/12/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2007/08116
Buluş Başlığı Bir hibrid araç.
Başvuru Sahibi FORD OTOMOTİV SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi MURAT YILDIRIM;VARLIK KILIÇ
IPC Sınıfı B60K 6/00;B60L 8/00;B60W 10/00
Buluş Özeti

Bu buluş, içten yanmalı motor ve elektrik motoru hibridi olan bir araca, bu iki motor ile tahrik sağlamak, aracın iki aksına da tahrik elemanı bağlayarak yol tutuş ve esneklik kabiliyetini arttıran ve içten yanmalı motorun bağlı olmadığı aks üzerinde elektrik motoru ile rejeneratif frenleme yaparak araç bataryalarını şarj eden, bu sayede araç verimini arttıran, yakıt tüketimini egzoz emisyonlarını ve gürültü seviyesini azaltan bir hibrid araç ile ilgilidir. Bu buluşun amaçlarına ulaşmak için, ön ya da arka aksa tahrik eden bir içten yanmalı motor ve içten yanmalı motorun olmadığı diğer aksı tahrik eden bir elektrik motoru kullanılmıştır. Sistemde motoru şanzımana bağlayan bir kavrama, sürücünün kontrolündeki bir manüel şanzıman ve bu şanzıman ile aks arasında bir diferansiyel mevcuttur. İçten yanmalı motorun olmadığı diğer aksa, elektrik motoru bağlantısı bir diferansiyel ile yapılmıştır. Bu elektrik motoru sayesinde arka aks üzerinde rejeneratif frenleme yapmaktadır.