Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Bir hibrid ağır hizmet aracı. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 22/12/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2007/08222
Buluş Başlığı Bir hibrid ağır hizmet aracı.
Başvuru Sahibi FORD OTOMOTİV SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi UFUK GÜÇLÜ;DR. MURAT YILDIRIM;VARLIK KILIÇ
IPC Sınıfı B60K 17/04;B60L 11/00
Buluş Özeti

İçten yanmalı motor ve elektrik motoru hibridi olan bir ağır hizmet aracı, bu iki motorun ayrı akslar ile bağlantısı sağlanarak tahrik edilmiştir. İçten yanmalı motor birincil arka aksta ve elektrik motoru ikincil arka olacak şekilde bir yapılandırma araca uygulanabilir. Bu hibrid araç sadece içten yanmalı motor, sadece elektrik motoru veya ikisi ile tahrik edilebilmektedir. Her iki motorun çalıştığı durumda elektrik motoru sayesinde fazladan güç sağlanabilir ya da rejeneratif frenleme ile fazla güç araç elektrik enerjisi olarak araç bataryasında depolanabilir. Aracın iki aksına da tahrik elemanı bağlanmış olması yol tutuş ve esneklik kabiliyetini arttırmaktır. Araç verimini arttırılmış, yakıt tüketimi, egzoz emisyonlarını ve gürültü seviyesini azaltılmıştır. Birincil arka aks üzerindeki aktarım elemanları; içten yanmalı motoru şanzımana bağlayan bir kavrama, sürücünün kontrolündeki bir manüel şanzıman, bir şanzıman şaftı ve şaft ile aks arasında birincil diferansiyeldir. İkincil arka aksta ( içten yanmalı motorun bağlı olmadığı diğer aks), elektrik motorunu aksa bağlayan ikincil diferansiyel mevcuttur.