Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Ses etkileşimli akıllı cihaz. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 22/12/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2007/08299
Buluş Başlığı Ses etkileşimli akıllı cihaz.
Başvuru Sahibi KEREM AYHAN
Buluş Sahibi KEREM AYHAN
IPC Sınıfı G10L 15/22
Buluş Özeti

Karşılıklı iletişim kurabilen, gerçek zamanlı çalışan ucuz bir robot veya oyuncak yapmak için Konuşma Tanıma Birimi (KTB), ses sentezleme birimi, basit bir yapay zeka ile yönetilen yanıt verme birimi, tek bir sabit noktalı DSP nin işlemci olarak kullanıldığı bir birime entegre edilmiştir.KTB için İKU parametreleri elde edilmiş, bunlara bağlı olarak hesaplanan enerji kriterleri son nokta belirleme yöntemlerinde kullanılmıştır. İKU parametrelerinden elde edilen yeni nitelik vektörleri HMM tabanlı KTB biriminde kullanılmıştır. Robotun, KTB birimi sayesinde anladığı komutlara yanıt verirken kendi iç parametrelerinden yararlanarak yanıt cümlesi kümelerini seçmesi sağlanmış, buna göre LPC ile kodlanmış yanıt cümlesi sentezlenmiş, iç parametreler değiştirilip yenilenmiş ve elektrik motoruna istenen yönde güç verilmiştir.