Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Tek çip üzerinde morötesi dalga boyu aralığında kuvantum modülatörü, dedektörü ve ışık kaynağı olarak çalışabilen aygıt. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 22/12/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2007/08850
Buluş Başlığı Tek çip üzerinde morötesi dalga boyu aralığında kuvantum modülatörü, dedektörü ve ışık kaynağı olarak çalışabilen aygıt.
Başvuru Sahibi DOÇ.DR. HİLMİ VOLKAN DEMİR;EMRE SARI;TUNCAY ÖZEL
Buluş Sahibi EMRE SARI;TUNCAY ÖZEL;DOÇ.DR. HİLMİ VOLKAN DEMİR;EMRE SARI;TUNCAY ÖZEL;DOÇ.DR. HİLMİ VOLKAN DEMİR;EMRE SARI;TUNCAY ÖZEL;DOÇ.DR. HİLMİ VOLKAN DEMİR
IPC Sınıfı H01L 31/0203
Buluş Özeti

Bu buluşun amacı morötesi dalgaboyu aralığı olan 270 nm - 400 nm aralığında, elektrik alana bağlı optik özelliklerin değişimi ile çalışan, hetero yapı içeren nano malzeme bulunduran ters gerilim verilmesiyle modülator-dedektör ve düz gerilim verilmesi ile ışık kaynağı olarak çalışabilen bir aygıt elde etmektir. Yaygın olarak kullanılan mevcut optoelektronik aygıtların çalıştığı dalgaboyu aralığı, yakın kızıl ötesi (1.55 fmi) bölgesidir. Bu buluş ile morötesi dalgaboyu aralığında optik modülasyon ve darbe üretimi, algılanması ve ışık üretimi mümkün olmaktadır. Ayrıca bu buluş ile görüş hattında olmayan muhabere (non-line of sight communication) gibi kullanım alanları mümkün olabilecektir. Bu buluş ile, günümüzde var olan iki alıcı iki vericiden oluşan dört aygıtlı iletişim sistemlerinin, üç çip ile yapılabilirliği mümkündür.