Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Ergonomik madenci bel kemeri. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 23/02/2015
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2008/01161
Buluş Başlığı Ergonomik madenci bel kemeri.
Başvuru Sahibi TÜRKİYE TAŞKÖMÜRÜ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
Buluş Sahibi ERDİNÇ GÜNAY
IPC Sınıfı A62B 35/00;E21F 11/00
Buluş Özeti

Yeraltı maden işletmeciliğinde çalışanlar, ocağa giderken aldıkları ergonomik madenci bel kemerleri üzerinde (V) ocak lambası (akü) ve (2) ferdi kurtarıcı taşıma kolonları aracılığıyla ile (6) kolon sıktırma tokaları ve (9) kolon bağlantı dikişleri ile, 18 cm eninde, 30 cm genişliğinde elyaf malzemeden, darbe emici özellikte, (4) sırt bölgesi destek bölümü ve dış yüzeyinde (5) bulunan alt ve üst fosfor bantlar ile olumsuz ortam koşullarında bile görülme sağlanırken, kullanıcı tarafından bel ayan yapılabilen ve (3) tek parmak hareketiyle açma - kapama özelliğine sahip tokadan oluşmaktadır. Parçalardan (1) ocak lambası (akü) ve (2) ferdi kurtarıcı için yapılmış taşıma kolonları ile (4) sırt bölgesi destek bölümü, ergonomik madenci bel kemeri üzerine yerleştirilmiş olup, (6) kolon sıktırma tokaları ile lamba (akü) ve ferdi kurtarıcı ağırlıklarının sabitlenerek tüm vücuda transferi sağlanmaktadır. Kullanıcının beden ölçüsüne göre kolayca ayarlanabilen, (7) bel ayar kolonları ve (8) kolon sıktırma kelepçesi ile ergonomik madenci bel kemerinin vücut üzerinde bir bütün olarak taşınması ve hareket etmesi sağlanmaktadır.