Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Light Diyet Yufka TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 23/03/2015
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2008/01525
Buluş Başlığı Light Diyet Yufka
Başvuru Sahibi ERDAL ÖZKAYA
Buluş Sahibi ERDAL ÖZKAYA
IPC Sınıfı A21D 2/00;A23L 1/29;A23L 1/308
Buluş Özeti

Buluşumuz gıda sektöründe hazır yufka olarak bilinenen yufkaların diyet yapan ve rahatsızlığı nedeni ile buğday unu ile yapılan ürünleri tüketemeyen kişilerin de rahat bir şekilde tüketmesini saglamak üzere geliştirilmiş olan light diyet yufkasına ilişkindir. Buluşumuz olan light diyet yufkası için, un haline getirilmiş kepeklerin (1) su (3) ve iyotlu tuz (2) ile karıştırılması sonucu kepekli hamur (4) elde edilir. Buluşumuz ile light gıda olarak tabir edilen kalorisi düsük ürün imalatının yapılması hedeflenmiştir. Çünkü, buğday unlu ürünler yerine kepekli ürünlerin tercih edilmesi daha sağlıklıdır. Genellikle rejim yapanların tercih ettiği kepekli ürünlerin, herkes tarafından tüketilmesi doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Kepekli ürünlerin özellikle şeker hastaları, kilo sorunu olanlar, mide ve bağırsak rahatsızlığı olanlar tarafından daha çok tercih edilmesi gerektiği de tavsiye edilmektedir.