Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Isırgan otu yaprağının özütü ile mayalanmış yoğurt. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 23/03/2015
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2008/01717
Buluş Başlığı Isırgan otu yaprağının özütü ile mayalanmış yoğurt.
Başvuru Sahibi FATMA İCLAL YAVUZÇETİN
Buluş Sahibi FATMA İCLAL YAVUZÇETİN
IPC Sınıfı A23C 9/13
Buluş Özeti

Isırgan otu yaprağı temiz suda 30 dakika bekletilir ve daha sonra süzgece alınır. Süzgece alınan ısırgan otu yaprağı varsa parazitlerden arınması için 20 dakika üzüm sirkesi ile oluşturulmuş suda bekletilir Bu şekilde parazitlerden arındırılan ısırgan otu tekrar süzüldükten sonra, içme suyu saflığında ve 60-70 derece sıcaklıktaki suyun içerisinde dakika demlendirilir Demlenen ısırgan otu yaprakları sudan çıkartılıp tekrar süzülür ve özutu çıkıncaya kadar ezilir. Isırgan otu yaprağı ile elde edilmiş özüt, savurarak 40 derece sıcaklığa getirilmiş süte katılarak savurarak karıştırılır. Sütle karıştırılan Isırgan otu yaprağı özütu steril kaplara konulur ve çok sıkı olmayacak şekilde ağızlan kapatılır, önceden sıcaklığı 37-38 dereceye ayarlanmış ve ısıtılmış Etüvde mayalanıp yoğurt halini alması için 19 saat bekletilmek sureti ile elde edilmektedir.