Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Hareketli ayna tertibatına sahip bir lazer kesim makinesi TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 22/06/2015
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2008/03710
Buluş Başlığı Hareketli ayna tertibatına sahip bir lazer kesim makinesi
Başvuru Sahibi DURMAZLAR MAKİNA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi AHMET CİVAN
IPC Sınıfı B23K 26/38
Buluş Özeti

Buluş bir ışın üreteci (2), üzerine iş parçasının (7) yerleştirildiği bir kesim tablası (6), ışın üretecince (2) lazeri iş parçasına (7) uygulamak için bir kesici kafa, ışını kesici kafaya ulaştırmak için bir ayna tertibatı içeren bir lazer kesim makinesi olup özelliği, kesici kafanın hareketine rağmen ışının katlettiği yolun yeterli derecede aynı kalmasını sağlamak üzere, bahsedilen ayna tertibatının bir hareketli ayna tertibatı içermesi ve söz konusu makinenin ayrıca direk bahsedilen kesici kafanın hareketinden veya kesici kafanın tahrik vasıtasından tahrik almak suretiyle kesici kafanın hareketini bahsedilen hareketli ayna tertibatına aktaran bir hareket aktarma tertibatı (5) içermesi ile karakterıze edilmektedir.