Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Seralar için uzaktan kablosuz iklim gözlemleme ve kontrol sistemi TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/08/2015
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2008/05998
Buluş Başlığı Seralar için uzaktan kablosuz iklim gözlemleme ve kontrol sistemi
Başvuru Sahibi CLIMATEMINDER INC.
Buluş Sahibi BULUT FETHİ ERSAVAŞ
IPC Sınıfı A01G 9/24
Buluş Özeti

Bu buluş, seraların ikliminin (sıcaklık, nem, ışık vs.) sera içerisine yerleştirilen algılama, veri işleme ve kablosuz iletişim özelliklerine sahip cihazlar (sensör düğümleri) tarafından uzaktan izlenmesini ve kontrolünü sağlayan iklimsel gözlemleme ve kontrol sistemi ile ilgilidir. Sensör düğümleri kendiliğinden dinamik bir kablosuz algıyayıcı ağı oluşturarak topladıkları 10 ölçümleri hücresel cep telefonu ağı (cellular network - GPRS, Edge, UMTS v.b.) ya da kablosuz genişbant ağı (Wimax v.b.) üzerinden uzaktaki bir ana bilgisayara iletirler Bu sisteme üye tüm seralardan toplanan veriler/ölçümler ana bilgisayardaki bir veritabanı (database) üzerinde saklanır. Sera kullanıcıları toplanan verilere internet üzerindeki bir web sayfası ya da bir cep telefonu uygulaması aracılığıyla erişirler. Aynı zamanda bu uygulamalar 15 aracılığıyla sensör düğümlerine komutlar göndererek sera içerisindeki iklim kontrol sistemlerinin (ısıtma, havalandırma, şişleme ve diğer) uzaktan manuel ve/veya otomatik olarak kontrol edilmesini sağlarlar.