Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
90 derece konveyörlü iletim bandı TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/03/2016
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2009/01957
Buluş Başlığı 90 derece konveyörlü iletim bandı
Başvuru Sahibi İSTİKBAL MOBİLYA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi FARUK YÜCE;EYÜP GÜLTEKİN YURDUSEVER;MESUT YİĞİT;METİN UĞUR
IPC Sınıfı B68G 7/00
Buluş Özeti

Bu buluş; yatak üretim haltında tutkallama makinesi ve tutkallama işlemi tamamlanmış olan keçenin yay üzerine yapıştırıldığı iş istasyonu arasında konumlandırılmiş olan, yatak üretim hattının tutkallama makinesinden pres kısmına kadar olan bölümünün 2 hat üzerinden ilerlemesi ve böylelikle hat üzerindeki beklemelerin azaltılması ile işlemlerin daha seri yapılması için tasarlanmış, ürünün birinci hattın dolu olması durumunda hat üzerinde yön değiştirerek ikinci hat üzerine geçmesini sağlayan bant sistemi ile ilgilidir. Buluşa konu olan iletim bant sistemi, ürünün hat üzerinde 90 derece yön değiştirerek ikinci hat üzerine geçmesini sağlayan 90 derece konveyör bantlar (5, 5a), düz konveyör bantlar (4), 90 derece konveyörlerin (5, 5a) aşağı yukarı hareketini sağlayan, 90 derece konveyörlerin (5, 5a) alt bölümünde konumlandırılmış 1. hat ve 2. hat üzerinde kaldırma - indirme mekanizması (2, 3) olarak tanımlanan ve aşağı yukarı hareket eden körük tipi pistonlar içermektedir. Buluşa konu olan konveyör bant sistemi ile üretim hattının iki kat daha verimli çalışması, arıza nedeniyle 1. hattın durması gerektiği durumlarda diğer hattın devreye girmesi ve böylelikle hat üzerindeki bekleme sürelerinin azaltılarak daha kısa sürede daha fazla sayıda ürün elde edilmesi sağlanmaktadır. Bahsedilen sistemin kullanımı ile tüm işlemler tek bir operatör ile gerçekleştirilebilmekte ve ek bir iş gücüne ihtiyaç duyulmadan daha kısa sürede daha düşük maliyetle daha fazla sayıda ürün elde etmek mümkün olmaktadır.