Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Rulolu şoklama ünitesine sahip bant tipi cam temperleme sistemi TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/04/2016
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2009/02586
Buluş Başlığı Rulolu şoklama ünitesine sahip bant tipi cam temperleme sistemi
Başvuru Sahibi PAŞABAHÇE CAM SANAYİİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi HASAN TUĞRUL MİSOĞLU;AHMET ZEKİ ALİMOĞLU
IPC Sınıfı C03B 27/04;C03B 35/06
Buluş Özeti

Soda kireç, boro-silikat veya opal camdan üretilen cam mamüllerin temperlenmesi (sertleştirilmesi) için geliştirilmiş olan rulolu şoklama ünitesine sahip bant tipi camtemperleme sisteminde, cam ürünler ısıtma aşamasında fırın içinde bir tel bant üzerindefırın çıkışına kadar taşınmakta ve bu noktada cam taşıyıcı rulo sistemine aktarılmaktadır. Ürünü rulolu konveyör sistemine aktaran tel bant tekrar fırın içerisine dönerek çevrime katılmaktadır. Cam ürün ise bu aşamadan sonra rulolu konveyör üzerinde temperlenmektedır. Geliştirilen bu yöntem ile camı taşıyan tel bantın ısısı muhafaza edildiği için %40 a varan yakıt tasarrufu mümkün olmaktadır.