Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Yüksek performanslı çimento ve üretim prosesi. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 23/05/2016
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2009/03373
Buluş Başlığı Yüksek performanslı çimento ve üretim prosesi.
Başvuru Sahibi CENGİZ KOCA
Buluş Sahibi CENGİZ KOCA
IPC Sınıfı C04B 14/02
Buluş Özeti

Buluş, inşaat sektöründe yapı malzemesi olarak kullanılan, normal Portland klinkerinin modifier kullanılarak, özel bir öğütme teknolojisiyle (öğütme sırasındaki rejim ısısı, nem oranı ve öğütme süresi gibi önemli parametrelerin öngörülen esaslara uygun olması) üretilen çimento partiküllerinin mekanik-kimyasal özelliklerinin modifiye edilmesi sonucu mevcut standartlardaki sınıfların üstünde (örneğin YPÇ 62,5 gibi) yüksek performanslı çimento (YPÇ) üretimi ile ilgilidir. Aynı zamanda kompozit çimentoların üretimi için cinslerine göre düşük oranlarda klinker kullanımı ve buna bağlı olarak değişik oranlarda tras, cüruf, kalker, kum ve uçucu kül vs. kullanarak mevcut dayanım sınıflarında çimento üretiminde dayanım ve performansın artırılması için aynı tekniğin uygulanması ile de ilgilidir. Buluş ayrıca yüksek performanslı çimentonun (YPÇ) üretim prosesi ve üretim üniteleri ile ilgilidir.