Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Yerçekimi kuvvetinden güç üreten makine yapımı. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 23/05/2016
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2009/03488
Buluş Başlığı Yerçekimi kuvvetinden güç üreten makine yapımı.
Başvuru Sahibi BÜLENT AHMET EKİZ;SÜLEYMAN BAY
Buluş Sahibi SÜLEYMAN BAY;BÜLENT AHMET EKİZ;SÜLEYMAN BAY;BÜLENT AHMET EKİZ
IPC Sınıfı F03G 3/00
Buluş Özeti

Yerçekimi kuvveti, bir merkez noktası etrafında daire üzerinde ardışık olarak sıralanmış kütlelere eşit moment kuvvetlerde birbirlerini dengeleyecek şekilde pozitif ve negatif güç uygular. Projede yerçekimi kuvvetinden yararlanılarak güç elde edilmesi işlemi 2 aşamada gerçekleştirilir. l)Güç ayırıcısında pozitif ve negatif güçlerin birbirinden ayrıştırılması. 2)Dengeleyicide negatif güç yok edilerek güç ayırıcısında boşta kalan pozitif gücün negatif güç eksenini kendi yönünde döndürerek moment kuvveti üretmesi aşamalarından oluşur. Bu dönüş hareketi sebebiyle önceden negatif güç ekseninde bulunan ağırlıklar dönerek pozitif güç eksenine geçtiğinde güç üretirler. Bu döngü sebebiyle makineden devamlı güç üretmek mümkündür.