Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Yüksek skotopik/fotopik oranına sahip renk dönüşümü yapan yarı iletken malzemeler ile melezleştirilmiş ışık yayan diyotlar ile katı hal aydınlatma. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 23/05/2016
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2009/03593
Buluş Başlığı Yüksek skotopik/fotopik oranına sahip renk dönüşümü yapan yarı iletken malzemeler ile melezleştirilmiş ışık yayan diyotlar ile katı hal aydınlatma.
Başvuru Sahibi HİLMİ VOLKAN DEMİR;SEDAT NİZAMOĞLU
Buluş Sahibi SEDAT NİZAMOĞLU;HİLMİ VOLKAN DEMİR;SEDAT NİZAMOĞLU;HİLMİ VOLKAN DEMİR
IPC Sınıfı B82B 1/00;H01L 31/14;H01L 33/02
Buluş Özeti

Bu buluşun amacı renk dönüşümü yapan yarı iletken malzemelerin melezleştirilmesi ile yüksek S/P oranına sahip ışık kaynaklarının tasarlanıp, üretilmesidir. Buluşumuzu öne çıkaran nokta, mevcut aydınlatma sistemlerinin S/P oranı 0.8 ile 2.5 arasında değişirken, yüksek S/P oranına sahip olması (>2.5) sayesinde Skotopik Görüş sırasında (örneğin, gece düşük ışık seviyesi altında) objelerin daha iyi görülmesini, ayrıca Fotopik Görüş sırasında (örneğin, beyaz ışık kaynağı altında) daha aydınlık ve net görülmesini sağlayabilmesidir. Böylece aydınlatmalar sonucu oluşan görüş netliğinin iyileştirilmesi ve sarf edilen enerjinin azaltılması sağlanmaktadır.