Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Esnemeye dayalı fiziksel kusurları engelleyen iplik ve bunun oluşturulma yöntemi. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 23/05/2016
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2009/03819
Buluş Başlığı Esnemeye dayalı fiziksel kusurları engelleyen iplik ve bunun oluşturulma yöntemi.
Başvuru Sahibi BOSSA TİCARET VE SAN.İŞL.T.A.Ş.
Buluş Sahibi HİKMET ŞABAP
IPC Sınıfı D02G 3/04
Buluş Özeti

Buluş, özellikle tekstil sektöründe dokuma kumaş üretiminde kullanılan, uygulanan kuvvetle uzamasının ardından kuvvetin kalkması ile eski konum ve uzunluğa dönme performansı yüksek olan, merkezinde esnek özellikte filament (10) bulunan ve bu filamentin (10) etrafına sarılan kesikli ve / veya fılament formda doğal ve / veya sentetik dış lif (12) ve bahsedilen 10 esnek fılament (10) üzerine, bahsedilen dış liften (12) önce sarılarak oluşturulan ipin elastik deformasyon performansını arttıran, kesikli ve / veya fılament formda sentetik ara lif (11) içeren iplik ve bu ipliğin oluşturulmasına yönelik yöntem ile ilgilidir.