Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Bor mineralinin kemik hücreleri üzerinde etkileri TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 23/05/2016
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2009/03983
Buluş Başlığı Bor mineralinin kemik hücreleri üzerinde etkileri
Başvuru Sahibi ULUSAL BOR ARAŞTIRMAENSTİTÜSÜ
Buluş Sahibi ERDOĞAN EŞREF HAKKI;SEMA HAKKI
IPC Sınıfı A23L 1/00;A61K 33/22
Buluş Özeti

Bu buluş, borun pre-osteoblastik hücrelerin proliferasyonu, canlılığı ve mineralizasyonuna etkisinin incelenmesi ile ilgilidir. Bor mineralinin günlük kullanılabilecek formlarda medikal bir preparat haline getirilebilmesi, kemik oluşumu için ortopedi ve diş hekimliğinde kullanılan biyomalzemelerden osteo-indükfif yeni biyo-malzemelerin elde edilmesinde ve doku mühendisliği çalışmalarında yönlendirici olabilecek niteliktedir. Ayrıca söz konusu buluşta, borun kemik hücrelerini etkileme mekanizması ortaya çıkarıldığından, ortopedi ve diş hekimliğinde kullanılan titanyum ya da seramik implantların yüzeylerinin bor ile kaplanması ile ilgili çalışmaların da temeli sağlanabilmektedir.