Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
İzleme sistemi içeren güneş enerjisi toplayıcısı. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/06/2016
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2009/04259
Buluş Başlığı İzleme sistemi içeren güneş enerjisi toplayıcısı.
Başvuru Sahibi AHMET SEMİH ÖZDURMUŞ;ALİ ATALAY
Buluş Sahibi ALİ ATALAY;AHMET SEMİH ÖZDURMUŞ;ALİ ATALAY;AHMET SEMİH ÖZDURMUŞ
IPC Sınıfı F24J 2/07;F24J 2/14;F24J 2/24;F24J 2/46;F24J 2/54
Buluş Özeti

Mevcut buluş, özellikle farklı açılardan gelen güneş ışınlarını dik geldiği anda yakalayarak en fazla değerlendirmek üzere geliştirilen, güneş ışınlarını yansıtmak üzere parabolik yapıda ayna, bahsedilen aynayı sabitlemek üzere ayna tutucu, güneş ışınlarını dik geldiği anda yakalamak üzere güneş sensorü, aynanın odağına yerleştirilen ısı enerjisinin aktârıldığı bir akışkan ve iç merkezlerinde bu akışkanın zorunlu akışına olanak sağlayan metal boru içeren seri bağlanmış silindirik formda cam vakum tüpler ve tüm bunları güneşin yüksekliğine uygun olarak hareket ettirmek üzere bir hareket sistemi içeren bir parabolik güneş enerjisi toplayıcısı ile ilgilidir.