Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Kadınlar için özel muayene giysisi TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 22/08/2016
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2009/05919
Buluş Başlığı Kadınlar için özel muayene giysisi
Başvuru Sahibi PEMBEGÜL KOCABAŞ
Buluş Sahibi PEMBEGÜL KOCABAŞ
IPC Sınıfı A41D 13/12
Buluş Özeti

Bu buluşun konusu, kadınlar için hazırlanan özel muayene giysisidir. Özellikle kadınların jinekolojik muayene süreçlerinde, diğer tıbbi muayenelerden çok farklı olarak, hasta ve doktor için olumsuz bilişsel ve davranışsal durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu olumsuzlukları gidermek üzere hazırlanan muayene giysisinin ön kısmı oluşturan iki parçaya (2); perine bölgesinin biraz üstünden başlamak üzere dik üçgen şeklinde ek parçalar (3) dikilmiş, yaka seviyesinden etek ucuna varıncaya kadar yine yapıştırıcı bantlarla (4) (5) birbirine tutturulmuştur. Giysinin arka kısmı ise yine iki parçadan oluşmuş (6) (7) ve kalça seviyesine gelecek olan kısmına kadar birbirine yapışan bantlarla (4) (5) birbirine tutturulmuş, kalça seviyesinden ayak bilekleri seviyesine kalan kısmı ise yırtmaç tarzında bırakılmıştır.