Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Enjeksiyon makinalarında kalıp yüzeylerinin temizlenmesini sağlayan temizleme, soğutma ve yağlama mekanizması ve yöntemi. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/09/2016
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2009/06394
Buluş Başlığı Enjeksiyon makinalarında kalıp yüzeylerinin temizlenmesini sağlayan temizleme, soğutma ve yağlama mekanizması ve yöntemi.
Başvuru Sahibi AKIM METAL SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Buluş Sahibi KAMİL ATİLLA ARARAT
IPC Sınıfı B05B 13/06;B22D 17/20
Buluş Özeti

Buluş; özellikle enjeksiyon pres makinaları ile yapılan üretimlerde basılmış parçanın tekli veya çoklu çekirdeklerden oluşan kalıpların erkek veya dişi parçalarının bitmiş (basılmış) ürününün boşaltılması sonrası temizlenmesini, yağlanmasını ve/veya soğutulmasını sağlayan; enjeksiyon makinalarında kullanılan kalıplarda basılmış ürünün boşaltılması sonrası açıklık mesafelerine ve yüzey açılarına uygun olarak pozisyonunu ayarlamak sureti ile temizleme, soğutma ve yağlama işlemlerini yapan tek merkezden kumanda ve kontrol edilen; temizleyici, soğutucu ve yağlayıcı malzemelerin püskürtücu elemanlara (5) dağıtılmasını sağlayan dağıtıcı gövde (4); kalıp yüzeyinin formuna uygun olarak uygulama açılannın ayarlanmasını sağlayan açısal hareket mekanizması (6); döndürme hareketini ve ileri geri hareket esnasında püskürtücu elemanlarının (5) sabitlenmesini sağlayan mafsal (8) içeren mekanizma ve kalıpların temizlenmesi, yağlanması ve soğutulması yöntemi ile ilgilidir.