Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Su ve havadan hareketler, enerji ve dönüşümler TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/04/2015
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2009/07649
Buluş Başlığı Su ve havadan hareketler, enerji ve dönüşümler
Başvuru Sahibi İRFAN GENÇER
Buluş Sahibi İRFAN GENÇER
IPC Sınıfı F03B 17/06
Buluş Özeti

Bu patent küresel ısınmaya karşı doğal yöntemler sunmakta farklı şekillerde enerji dönüşümleriyle elektrik üretimlerinin vb. işlerin nasıl olacağını anlatmaktadır. Bu patentteki (Şekil 3,4,5,6 vb.) sistemler; akarsuların akış debisiyle, deniz ve göllerde oluşan dalgaların çarka vurmasıyla ve/veya suda batmayan cisimlerin dalganın yükselip alçalmasıyla, bilinen rüzgâr pervaneleriyle iş için gerekli hareketi vermesi. Hareketlerin (Şekil 6 vb.) sistemler ile basınçlı su ve/veya hava basması. Basılan veya basılmış hava ve/veya su (Şekil 6 vb.) sistemler ile doğmsal ve dairesel harekete dönüşümü. Depolanmış basınçlı su ve/veya havanın yüke göre tüketilerek istenen hareketin d/dakika da enerji ve dönüştimleri sağlaması ile elektrik üretimi vb. iş için kullanılmasıdır.