Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Trikoderma harziyanum sporlarının kanola bitkisine uygulanması yöntemi. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/11/2016
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2009/08397
Buluş Başlığı Trikoderma harziyanum sporlarının kanola bitkisine uygulanması yöntemi.
Başvuru Sahibi SİMBİYOTEK BİYOLOJİK ÜRÜNLER SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi MİRAY DEMİR;MEHMET ŞEVKİ BATUM;YAHYA ŞEMS YONSEL
IPC Sınıfı A01N 63/04;A01P 1/00;A01P 3/00;C12N 1/14;C12R 1/885
Buluş Özeti

Bu buluş, suda eriyen toz formulasyonda trikoderma harziyanum sporlarının kanola tarımı üzerine uygulanması ve bunun kanola üzerine etkileri ile ilgilidir. Söz konusu buluşta kanola tohumlan, mikrobiyal gübre ve mikrobiyal biyokontrol ajanı olarak trikoderma harziyanum spor formülasyonu ile kaplanmaktadır. Bu uygulama sonucunda kanola tohumlarının çimlenme oranı artmakta, bitkilerin topraktan çıkış süresi kısalmakta ve kök yapısının, kılcal/saçak köklerinin gelişmesi artmakta, dekar verimi artmakta, kalite parametresi olarak yağ oranı artmakta, kökler fiıngal hastalıklardan komnmakta, köklere yerleşen trikoderma kimyasal fungisit ve insektisidlerden etkilenmediği için ilaçlamalarda kısıt olmamaktadır.