Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Mekavizyon TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/03/2016
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 96/00158
Buluş Başlığı Mekavizyon
Başvuru Sahibi Prof. Dr. İBRAHİM DENİZ AKÇALI
Buluş Sahibi Prof.Dr. İBRAHİM DENİZ AKÇALI
IPC Sınıfı G09F 11/28
Buluş Özeti

Mekavizyon ünvanlı patentin konusu, aynı mekanda istenen sayıda reklamın ya da görüntünün istenen sürede gösterimde tutulması ve bu işlemin istenen zaman aralıklarında mekanik olarak tekrarlanmasıdır. Söz konusu reklam sistemi metal çerçeve, motor redüktör birimi, kumanda kutusu, tahrik, aktarma, ve gerdirme tamburları, katlı durağan, ve gerdirilmiş hareketli bölümleri olan ana bez ile bekletme deposu, katlama mekanizması, ayarlanabilir ve sabit yataklardan oluşmaktadır. Kalkış sinyali üzerine motor-redüktör biriminin hareketi, dişli kayış kasnaklarla tahrik tamburuna ve katlama mekanizmasına aktarılır. Tahrik tamburunun çektiği bezin bir bölümü bekletme deposuna katlanarak bir bölümüde gergin olarak ilerletilir. Görüntüyle ilgili algılamayı yapan yaklaşım anahtarından çıkan sinyalle kumanda kutusundaki zaman kontrol cihazı uyarılır ve motor durdurulur. Bekletme sonunda kontrol cihazından motora giden kalkış sinyaliyle süreç tekrarlanır.