Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Oldukça yüksek konsantrasyonda yoğunlaştırılmaz gaz ihtiva eden jeotermik sıvıdan enerji üretme yöntemi ve cihazı. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/06/2016
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 96/00445
Buluş Başlığı Oldukça yüksek konsantrasyonda yoğunlaştırılmaz gaz ihtiva eden jeotermik sıvıdan enerji üretme yöntemi ve cihazı.
Başvuru Sahibi ORMAT INDUSTRIES LTD.
Buluş Sahibi LUCIEN Y. BRONICKI;DAN BATSHA
IPC Sınıfı F01K 23/04;F03G 4/00
Buluş Özeti

Yaklaşık % 5 ten fazla yoğunlaştırılamaz gaz ihtiva eden jeotermal buharla işleyen enerji santralinde enerji elde etmek üzere buharı genleştiren ve egzoz buharının atmosfer basıncının üzerinde bir basınçta çıkartıldığı bir üst buhar türbini, ve yoğunlaştırılmış jeotermal buhar elde etmek üzere egzoz buharını atmosfer basıncının üzerinde bir basınçta yoğunlaştırmak için temiz su ihtiva eden ve son olarak temiz buhar elde etmek için temiz suyu buharlaştırmaya yarayan endirekt bağlantılı bir ısı değiştiricisi bulunmaktadır. Jeotermal buharda bulunan yoğunlaştırılamaz gazlar ısı değiştiricisinden çıkartılır ve, atmosfer basıncından daha yüksek bir basınçta bulunduklarından, daha fazla basınç uygulanmadan doğrudan toprağa enjekte edilebilirler.