Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Elektrokimyasal olarak spektral seçici yüzeylerin geliştirilmesi. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 96/00599
Buluş Başlığı Elektrokimyasal olarak spektral seçici yüzeylerin geliştirilmesi.
Başvuru Sahibi TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ
Buluş Sahibi İ.ENGİN TÜRE;A. JAMES WETHERILT;HALUK METE SÖHMEN;FİGEN KADIRGAN
IPC Sınıfı C25D 11/14;F24J 2/04
Buluş Özeti

Spektral olarak seçici yüzeylerle hazırlanmış absorban plakaların, yüksek verimli güneş kollektörlerinin imalindeki önemi iyi bilinmektedir. Bu patentin konusu, aluminyum üzerinde 2 micron veya daha ince bir anodik oksit tabakası oluşturduktan sonra meydana gelen pürüzlü yapı içine elektrokimyasal olarak metal parçacıkların yerleştirilmesi teknolojisidir. Bu şartlarda oluşan malzemeler, güneş ışınımı içindeki görünür ve yakın kızılötesi bölgeyi yüksek oranda absorplamakta, kızıl ötesi bölgede ise, düşük seviyede emisyon yapmaktadırlar. Anodik oksit tabakası, fosforik asit çözeltisinde sabit akımda elektroliz yöntemiyle oluşturulurken, bu tabakaya metal parçacıklar, nikel tuzu içeren çözeltiden alternatif akım geçirilmesi ile yerleştirilmiştir.