Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Çekili silah namlusu ve bu türde bir namlunun imal edilmesine mahsus usul. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 22/08/2016
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 96/00644
Buluş Başlığı Çekili silah namlusu ve bu türde bir namlunun imal edilmesine mahsus usul.
Başvuru Sahibi RHEINMETALL W M GMBH
Buluş Sahibi UDO SABRANSKI;RALF-JOACHIM HERRMANN;HENNING VON SEIDLITZ
IPC Sınıfı F41A 21/02
Buluş Özeti

Mevcut ihtira yivlerle ve setlerle donatılmış bir silah namlusunu alakadar etmektedir. Mermi ve namlu arasında namlu ağzı tarafındaki namlu kesiti içinde meydana gelen yiv alan aşınmasının azaltılması için, ihtira yivlerin (3) en azından silah namlusunun (1) ağız tarafındaki alanda 0,3 ila 0,5 mm arasında bir derinlikte (9) üst yüzey sertleşmesine tabi olmasını önermektedir. Bu münasebetle üst yüzey sertleşmesine maruz kalan namlu kesidi (8,15) en az 650 HV değerinde bir sertliğe sahiptir. Silah namlusunun sertleştirme işlemi tercihen lazer ışınlarının yardımı ile gerçekleştirilmektedir.