Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Laser etkileşimli fotogrametrik yöntemle nesne tipi belirleme. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 96/00736
Buluş Başlığı Laser etkileşimli fotogrametrik yöntemle nesne tipi belirleme.
Başvuru Sahibi TÜBİTAK MARMARA ARAŞTIRMA MERKEZİ
Buluş Sahibi AHMET BAHADIR ORUN
IPC Sınıfı G01B 11/30;G01N 21/84;G01N 21/89
Buluş Özeti

Endüstriyel ortamlardaki üretim veya kalite kontrol otomasyonu sürecinde çevresel şartların çoğunlukla elverişsiz oluşu, bazı halihazır bilimsel algoritma ve tekniklerin uygulanabilirliğini olanaksız hale getirmektedir. Bu gibi durumlara çözüm olarak disiplinlerarası tekniklerin bileşimlerinin kullanımı sunulmuştur. TÜBİTAK optoelektronik laboratuvarında geliştirilen laser etkileşimli fotogrametrik yöntemde, monokrom CCD kamera çifti ve laser (YAG tipi) yardımı ile değişik nesne tipleri (kumaş, seramik, metal, plastik, v.s) uzak mesafeden (1-3 metre) de tanınabilmektedir. Sistemi oluşturan temel disiplinler; fotogrametri (stereoskopik), spektrometri, görüntü analizi (doku tanıma) ve spektral fiziktir. Nesne yüzeyinin tanınması, yüzeyle ilgili geometrik (yüzey gradyanı) ve spektral (grilik tonu, doku, v.s) bilgilerinin elde edilmesi ile gerçekleşmektedir.