Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Bir sondaj deliğinde bir borunun oluşturulması yöntemi. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/01/2016
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 97/00643
Buluş Başlığı Bir sondaj deliğinde bir borunun oluşturulması yöntemi.
Başvuru Sahibi SHELL INTERNATIONALE RESEARCH MAATSCHAPPIJ B.V.
Buluş Sahibi DALJIT SINGH GILL;WILHELMUS CHRISTIANUS MARIA LOHBECK;JACOBUS PETRUS MARIA VAN VLIET;ROBERT BRUCE STEWART
IPC Sınıfı E21B 33/14;E21B 43/10
Buluş Özeti

Buluş, bir yeraltı oluşumunda açılan sondaj deliğinde bir borunun oluşturulması için bir yönteme ilişkindir. Yöntem, aşağıdaki basamakları içerir; (a) sondaj deliğine boru şeklindeki bir astarın yerleştirlmesi; astar, sondaj deliğinde radyal olarak genleşebilir; buradaki astar, radyal olarak genleşmiş konumunda, astarın uzunlamasına doğrultusunda üst üste geçen çok sayıda deliğe sahiptir, (b) astarın sondaj deliği içinde radyal olarak genleştirilmesi, ve (c) (b) basamağından önce veya sonra, sertleşebilen akışkan bir sızdırmazlık maddesi gövdesinin, sondaj deliği içine yerleştirilmesi; böylece sızdırmazlık maddesi, bahsedilen delikleri doldurur ve bahsedilen delikleri büyük ölçüde kapatır. Sızdırmazlık maddesi, bahsedilen delikler içinde sertleşecek ve böylece astarın sıkıştırma mukavemetini artıracak şekilde seçilir.