Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Bir optik alet ve yöntem. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/06/2016
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 97/01476
Buluş Başlığı Bir optik alet ve yöntem.
Başvuru Sahibi JOSHUA DAVID SILVER
Buluş Sahibi JOSHUA DAVID SILVER
IPC Sınıfı G02B 3/12;G02B 3/14;G02B 7/188;G02C 7/08
Buluş Özeti

Görmenin düzeltilmesi alanında, kişilerin gereksinmelerine uyum için yerinde ayarlanmaları mümkün olan üniversal gözlüklere olan ihtiyaç sürmektedir. Bu tarifnamede yapılan açıklama, bir veya daha fazla sayıda sıvı lensi (merceği) içeren bir gözlük şeklinde olabilen bir aletle ilgilidir. Bu alet, sızdırmaz şekilde kapatılabilir bir kanalı ve sıvı lens içindeki sıvının basıncını ayarlamaya mahsus bir pompayı (örneğin bir şırıngayı) da içermektedir. Alet, kullanım sırasında, kullanan kişinin görmesini düzeltmek için ayarlanmaktadır. Ayarlama sonrasında, kanal sızdırmaz şekilde kapatılmakta, bu suretle alet o andan itibaren ayarlanamaz hale getirilmekte ve dolayısıyla kişinin gereksinmelerine kalıcı şekilde uyumlu kılınmaktadır. Açıklama, aynı zamanda, bükülebilir membran ayna şeklinde bir aletle de ilgilidir.