Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Sürme kilit yaylı karşılığı. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 1999/03035
Buluş Başlığı Sürme kilit yaylı karşılığı.
Başvuru Sahibi OGAN KALIPÇILAR
Buluş Sahibi OGAN KALIPÇILAR
IPC Sınıfı E05B
Buluş Özeti

Sürme PVC ve Alüminyum Doğramaların, sürme serilerinde kullanılan kilitlerde , kilit karşılıkları sabit duvarlıdır. Kilit, sürme kapı açık iken kilidin hatalı kullanımı sonucu kilit mekanizmasının gagası, kilit karşılığına çarpıp kırar. Yapmış olduğum yaylı karşılıklarda ise kapı açık iken kilit kapalı unutulsa dahi (ki; bu genellikle üçüncü şahıslar tarafından kilit mekanizması ile oynanması sonucu oluşur). Kapıyı kapatmak isteyen şahıs, kapıyı çektiğinde kilit mekanizmasının gagası, yaylı karşılıkla buluşur. Gaga, karşılıkta bulunan yaylı duvarı geriye iterek darbeyi emer. Yayın tansiyonu ile sürme kapı geri giderek kilidin normal pozisyonda olmadığını hissettirir. Şahıs, kilit mekanizmasını açık hale getirip kapıyı tekrar kapatıp, mekanizmayı kilitler. Sonuçta kilit hasar görmez.