Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Kestane harman makinası TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2001/00990
Buluş Başlığı Kestane harman makinası
Başvuru Sahibi CANDEMİR ZİRAAT ALETLERİ İMALATI VE TİCARETİ-GÜRBÜZ CANDEMİR
Buluş Sahibi GÜRBÜZ CANDEMİR
IPC Sınıfı A01F 12/42
Buluş Özeti

Bu buluş, ağaçtan toplanan dış kısmında dikenli kabuk bulunan kestanelerin dikenli kabukların öğütülmesi dikenleri ile birlikte geçen kestanelerin dikenlerinin ayrılması ve daha sonra iki boy halinde (büyük ve küçük) ayrılması işlemlerini bir arada gerçekleştiren harman makinesi ile ilgilidir. Bu buluşla geliştirilen kestane harman makinesi, traktöre koşularak arazide kolayca kullanılabilmektedir. Kestane harman makinesi, değirmeni vasıtasıyla kestanenin dışındaki dikenli kabuğu kestanenin iç kabuğuna zarar vermeden öğütüp ayıklamakta, dikenli kabukları ortam dışına atmakta ve kabuğu ayıklanan kestaneleri de iki boy halinde (büyük ve küçük ) ayırmaktadır. Bu buluşla geliştirilen kestane harman makinesi ana bölümler itibariyle diken öğütme değirmeni, dikenli kabuk ayıklama eleği ve boylama eleğinden oluşmaktadır.