Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Güvenli bilet okuma cihazı. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2003/00036
Buluş Başlığı Güvenli bilet okuma cihazı.
Başvuru Sahibi İSBAK İSTANBUL BİLİŞİM VE AKILLI KENT TEKNOLOJİLERİ ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi ALİYE AKÇİL;İLHAN ARSLANTÜRK;YUSUF DURSUN
IPC Sınıfı G06K 7/12;G07B 15/04;G07B 5/04
Buluş Özeti

Buluşumuz; toplu taşım araçlarında kullanılan ve yolcunun resmi satış merkezlerinden aldığı bir takım özel güvenlik kriterleri içeren bileti okuyup değerlendiren ve biletten elde ettiği sonuçları sesli ışıklı ve LCD ekranda dijital nümerik olarak bildiren ve elde edilen sonuca göre kullanıcıya/denetleyiciye, binen yolcunun seyahatine izin verip vermeme konusunda mesnet teşkil eden Güvenli Bilet Okuma Cihazı ile ilgili olup özelliği; yolcunun satın aldığı biletin üzerine güvenlik amacıyla değişik oranlarda ve değişik kimyasal yapılarda sürülen (kodlanan) boyar maddelerin kodlama yapısı ile birlikte biletlerin bünyesinde barındırdığı teknik özellikleri de (bilet boyu, bilet eni, tam ve indirimli bilet olma, tek parça bilet olma v.s) bünyesindeki optik okuyucular ve sensörler vasıtasıyla ölçüp değerlendirerek biletin geçerliğini onaylar ve bilete sahip yolcunun seyahatine izin verir. Onaylanan biletler alt haznedeki kesici bıçaklar ile parçalanarak imha edilerek alt çekmecede toplanır. Cihaz; ana kutu içerisine yerleştirilmiş bilet alıcı ünite, tanımlayıcı sensörleri, optik okuyucu, ana kart (CPU), LCD ekran ve değişiklik renkte ışık ledlerinden oluşur.