Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Kapağı kayma ve öteleme hareketi ile açılabilen çamaşır makinası. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2003/00614
Buluş Başlığı Kapağı kayma ve öteleme hareketi ile açılabilen çamaşır makinası.
Başvuru Sahibi ARÇELİK ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi BORA BÜKÜLMEZ;ENGİN KUTLAY
IPC Sınıfı D06F 39/14
Buluş Özeti

Çamaşır makinası yıkama birimlerini içeren bir gövde (2) ve bir kapaktan (3) oluşmaktadır. Ayrıca çamaşır makinasında (1), bir spiral yay ve bir mil (5) ile beraber bir ucundan gövdeye (2), diğer ucundan da kapağın (3) kenarlarına tutturulmuş kapağın (3) hareketini sağlayan kaldırma kolları (4) ve kapağın (3) hareketi sırasında kapattığı yüzeye paralel olarak hareket etmesini sağlayan, bir ucundan gövdeye (2), tercihan kaldırma kollarının bağlantı noktasından daha aşağıya sabitlenmiş amortisörlü kılavuz kolları (6) da bulunmaktadır. Kaldırma kolları (4) ve kılavuz kollar (6) kapağın (3) kayarak ve ötelenerek açılmasını sağlamaktadır.