Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Yufka imaline mahsus makine düzeneği. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2003/00666
Buluş Başlığı Yufka imaline mahsus makine düzeneği.
Başvuru Sahibi DURSUN BAL
Buluş Sahibi DURSUN BAL
IPC Sınıfı A21C 1/00
Buluş Özeti

Buluşumuz; gıda sektöründe su, un, tuz ve katkı malzemesi gibi maddeleri karıştırılarak elde edilen hamuru bünyesindeki ekipman ve merdaneler arasından geçirerek istenen kalınlıkta sürekli ve hep aynı vasıfta ve kalitede yufka imalini sağlayan makine düzeneği ile ilgilidir. Düzenek; Yoğrulmuş hamurun ikame edilip beze olarak bilinen küçük parçalara ayrılıp bezenin ilk açma işlemine tabi tutulduğu Tambur Grubu (A), açılan bezenin merdaneye yapışmasını engellemek için üzerine un serpildiği Unlama Grubu (B), bezenin cidarının yatay inceltmeye tabi tutulduğu Grasloaver (C), yufkanın homojen olarak inceltildiği ve ebatlandığı inceltme Grubu (D), inceltme işleminden sonra yufka üzerindeki arta kalan un v.b. parçacıkları süpürerek uzaklaştıran Süpürge bölümü (E),tüm çalışan ekipmanların üzerine montajlanarak parçaların senkronize ve aynı periyotta çalışmasını sağlayan Şase Bölümü (F), İnceltilmiş yufkanın hem havalandırılmasının hem de genişlemesinin sağlandığı Sündürme Bölümü (G) ve nihai yufkanın kesilerek ebatlandığı Kesme Bölümünden (H) oluşur.