Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Kilit mekanizması TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü FaydaliModel
Başvuru Numarası 2003/00707
Buluş Başlığı Kilit mekanizması
Başvuru Sahibi DOĞAN KİLİT VE MADENİ EŞYA SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ
Buluş Sahibi ENGİN ULU
IPC Sınıfı E05B
Buluş Özeti

Buluş konusu kilit mekanizması (1), gövde (2), tüp (3), kanal (4), şifre deliği (5), şifre pimi (6), atma pimi (7), yay (8), kapatma pimi (9), anahtar yuvası (10), tüp yuvası (11) ve çıkıntı (10) içermektedir. Buluş konusu kilit mekanizmasında (1), gövdenin (2) iç yüzeyinde yer alan kanallara (4) karşılık gelen şifre pimlerinin (6) üzerine herhangi bir baskı uygulanmaması, bu pimlerin (6) delikler (5) içinde kastırılarak belirli bir açma hizasında tutulmasını oldukça güçleştirmektedir. Ayrıca farklı anahtarlarda (13) mekanizmanın (1) zorlanarak açılması mümkün olmamaktadır. Kilit mekanizması (1), tüp (3) bir yönün haricindeki sıralarda atma pimleri (7), yay (8) ve kapatma pimleri (9) kullanılmadığı için mekanizmanın (1) üretim ve montajında kolaylık sağlanmaktadır. Bu mekanizmadaki (1) farklı şifreleme alternatifleri mevcut mekanizmalara göre oldukça yüksek bir sayıya ulaşmaktadır.