Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Uyarlanabilen çift filtreli yankı iptal yöntemi. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/10/2016
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 1998/00691
Buluş Başlığı Uyarlanabilen çift filtreli yankı iptal yöntemi.
Başvuru Sahibi TELEFONAKTIEBOLAGET LM ERICSSON (PUBL)
Buluş Sahibi JOHNNY KARLSEN;ERIKSSON ANDERS
IPC Sınıfı H04B 3/23
Buluş Özeti

Çift filtreli bir yankı iptal yönteminde, yeni bir kalite ölçüsü, yeni filtre seçimi ve aktarım yöntemi için esası sağlar. Kalite ölçüsü, uyarlanabilen bir yankı iptalcideki bir filtrenin performansını temsil eder. Yönteme göre, yankı içeren bir sinyal ile filtre tarafından üretilen yankı tahmin sinyali arasındaki bir korelasyon ölçüsü tahmin edilir. Bahsedilen yankı tahmin sinyali ile yankı içeren sinyal arasındaki farkla oluşan, artık sinyalin bir güç ölçüsü tahmin edilir. Kalite ölçüsü, tahmini korelasyon ölçüsünün, tahmini güç ölçüsüne bölünmesiyle hesaplanır. Yankı iptalinde, uyarlanabilen veya programlanabilen bir filtre kullanılır ve bunların her ikisi için kalite ölçüleri hesaplanır ve mukayese edilir. Kalite ölçüsüyle saptanan iki filtreden en iyisi, yankı yoluna modellik etmesi için kullanılır ve bunun filtre katsayıları, diğer filtreye kopyalanır.