Üçüncü kişilerin ücretsiz faydalanabilecekleri ülkemizdeki koruma süresi dolmuş patent,faydalı model ve tasarımlara ilişkin bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
>
Patent ve tasarım için TÜRKPATENT tarafından verilen (2011/12345 şeklindeki) başvuru numarasıdır. İhtiyaç için Teknoloji Transfer Platformu tarafından verilen referans numarasıdır.
Temizle Ara
Yüzdeki yaşlılığa bağlı kırışıklıkların tedavisinde kullanılan fibro jel ve üretim yöntemi. TÜRKPATENT Detay Göster Koruma Süresi Bitimi İlanı: 21/02/2014
Koruma türü Patent
Başvuru Numarası 2003/01179
Buluş Başlığı Yüzdeki yaşlılığa bağlı kırışıklıkların tedavisinde kullanılan fibro jel ve üretim yöntemi.
Başvuru Sahibi KEMAL TUNÇ TİRYAKİ
Buluş Sahibi KEMAL TUNÇ TİRYAKİ
IPC Sınıfı A61F 2/10;A61K 31/728;A61K 35/36;A61P 17/00;C12N 5/08
Buluş Özeti

Buluş, yüzdeki yaşlılığa bağlı kırışıklıkların tedavi edilmesi için, hyalüronik asit bazlı otolog kültüre fibroblast enjeksiyonu yapılması ile ilgilidir. Buluş konusu yöntemimiz ile, hastanın güneş hasarı az olan bir bölgesinden, tercihen kulak arkası bölgesinden, punc biopsi ile alınan cilt örneği gerekli işlemlerden geçirilerek içerdiği fibroblastlarından arındırılmakta ve bu hücreler üç hafta boyunca özel koşullarda çoğaltılmaktadır. Daha sonra kültüre edilmiş bu hücreler uygun bir matriks içine yerleştirilmekte ve hekime teslim edilmekte, bu şekilde hekime düşen sadece hastadan bir punch biopsi alıp üç hafta sonra bu otojen canlı dolgu malzemesini gereken yerlere enjekte etmek olacaktır. Enjekte edilen matriks erken ve orta düzeyde bir dolgu efekti yapmakta, ancak 12-24 ay içinde cilde verilen fibroblastlar kendi kollajen üretimlerine başlayarak sürekli ve giderek artan bir düzelme sağlamaktadır.